Samochody ciężarowe pokonują wiele kilometrów. Z tego powodu trzeba liczyć się ze zwiększoną eksploatacją opon. Wymiana ogumienia wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego tak popularne stało się bieżnikowanie opon. W ten sposób możliwe jest wydłużenie okresu ich żywotności. Będzie to spora oszczędność dla floty transportowej. Okazuje się, że zalet bieżnikowania jest więcej. Można też mówić o korzystnym wpływie na środowisko. Z tego artykułu dowiesz się, czy bieżnikowanie jest opłacalne i bezpieczne.
Czy warto zdecydować się na bieżnikowanie opon ciężarowych?
Jeśli zależy Ci na wydłużeniu trwałości opon ciężarowych i zaoszczędzeniu pieniędzy, warto pomyśleć o ich bieżnikowaniu. W tym celu ogumienie poddaje się procesowi nałożenia nowej warstwy gumy na bieżnik, który uległ już zużyciu. W ten sposób nadal możesz użytkować opony. Poradzą sobie one bezproblemowo także w przypadku utrudnionych warunków drogowych. Bieżnikowanie opon jest sposobem na ich ponowne wykorzystanie. Proces ten poprawia właściwości jezdne ogumienia.
Zakup nowych opon do samochodu ciężarowego stanowi duże obciążenie dla budżetu. Jako że pojazdy ciężarowe są intensywnie eksploatowane, zwiększa się częstotliwość wymiany ogumienia. W celu zredukowania związanych z tym wydatków możesz zdecydować się na bieżnikowanie opon. Przewoźnicy mogą w ten sposób zmniejszyć koszty utrzymania floty, bez konieczności obniżania jakości. Okazuje się, że właściwości użytkowe bieżnikowanych opon nie odbiegają w większym stopniu od walorów nowego ogumienia. Jednocześnie możesz liczyć na wydłużony przebieg i niższe koszty utrzymania. Jeżdżenie na bieżnikowanych oponach zmniejsza koszt jazdy na każdym kilometrze o aż trzydzieści procent.
Dlaczego warto bieżnikować opony do samochodów ciężarowych?
Firmy przewozowe decydują się na bieżnikowanie opon ciężarowych w celu zredukowania kosztów operacyjnych. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne cele. Bieżnikowanie sprawia, że na pierwotnym ogumieniu możliwe staje się przejechanie więcej liczby kilometrów. Ściąga się jedynie zużytą warstwę bieżnika i nakłada nową gumę. W ten sposób wzrasta wytrzymałość ogumienia. Wydajność bieżnikowanego ogumienia jest porównywalna do nowych opon. Poradzą sobie one w zróżnicowanych warunkach na drodze. Powtórny proces regeneracji opon to oszczędność na poziomie blisko dwudziestu kilometrów.
Bieżnikowanie opon ciężarowych jest przyjazne dla środowiska naturalnego, bo dzięki temu możliwe staje się zredukowanie ilości generowanych opadów. Zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce, bo produkuje się mniejsze ilości opon. Można śmiało stwierdzić, że bieżnikowanie ogumienia jest sposobem na ochronę środowiska ze względu na zmniejszenie redukcji emisji dwutlenku węgla generowanych w procesie produkcji opon (nawet o 70% mniej niż podczas produkcji ogumienia). Decydując się na bieżnikowanie opon, wspierasz zasady zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej. Proces ten zmniejsza się ilość odpadów i poprawia się wykorzystanie zasobów.
Komfort i bezpieczeństwo a bieżnikowanie opon
Bieżnikowanie opon wiąże się z interwencją w ich strukturę. Pojawia się wobec tego putanie, czy jest to bezpiecznym rozwiązaniem? Warto od razu zaznaczyć, że procesowi nie poddaje się ogumienia z poważnymi uszkodzeniami. Jest także pewne ryzyko, że po regeneracji opony mogą mieć wady mające wpływ na ich zarówno trwałość, jak i bezpieczeństwo użytkowania. Bieżnikowanie powinno zostać zlecone odpowiedniej osobie, która ma specjalistyczną wiedzę w tym zakresie i dysponuje niezbędnym sprzętem. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić stan techniczny ogumienia, czy nadaje się ono do regeneracji i czy jest to opłacalne.
Decydując się na bieżnikowanie, możesz zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy. Oczywiście jest to możliwe wyłącznie w przypadku prawidłowego przeprowadzenia tego procesu. Jeśli opony są w dobrym stanie, a bieżnikowanie jest wykonane właściwie, to opony mogą mieć osiągi zbliżone do nowego ogumienia. Jazda pojazdem ciężarowym na bieżnikowanych oponach jest komfortowe zarówno dla kierowców, jak i pasażerów.
Jakie wady ma bieżnikowanie opon ciężarowych?
Bieżnikowanie opon ma wiele zalet, ale nie można też zapomnieć o pewnych wadach. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie opony mogą zostać poddane procesowi regeneracji. Jak już zostało wcześniej wspomniane, popękany i zdeformowany karkas nie nadaje się już do zregenerowania. Konieczne jest kupienie nowych opon. Bieżnikowanie zwiększa ryzyko usterki (szczególnie podczas kolizji) i spadek komfortu, ale tylko w niewielkim stopniu. Zregenerowane opony mają też dłuższa drogę hamowania.