Jazda samochodem ciężarowym musi cechować się maksymalną bezawaryjnością, komfortem i dostosowaniem do różnych warunków atmosferycznych. Co ważne, z roku na rok na drogach całego świata możemy obserwować coraz więcej samochodów ciężarowych i dostawczych. Nic więc dziwnego, że wybór opon jest dla każdego kierowcy, czy posiadacza pojazdu mechanicznego jest kwestią priorytetową, ze względu na dużą eksploatację pojazdu oraz poddawanie go na duże obciążenia. Czym kierować się podczas wyboru ogumienia? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Regulacje prawne dotyczące wyboru opon dla samochodów ciężarowych
W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy, wybór opon do samochodów ciężarowych o masie zestawu 40 ton, na który składa się ciągnik siodłowy oraz naczepa, został uregulowany przepisami prawa unijnego. Według Unii Europejskiej, nie możemy stosować takich samych modeli opon na osi prowadzącej, napędowej, jak również na samej naczepie. Według ogólnych wytycznych, opony na oś prowadzącą powinny charakteryzować się bieżnikiem nieco bardziej agresywnym, jak również opływowym. To sprawi, że zwiększa się przyczepność pojazdu ciężarowego, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Taki wybór opon doskonale poradzi sobie także ze zjawiskiem aquaplaningu.
Na osi napędowej, jak również i na samej naczepie, najkorzystniejszym wyborem będą modele opon ciężarowych z bardzo grubym, masywnym bieżnikiem. Warto pamiętać, że to tylna część pojazdu ciężarowego odpowiada za właściwe przeniesie napędu.
Wzmocnienie
Jednym z priorytetowych, najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru opon do samochodu ciężarowego, jest ich właściwe wzmocnienie. Podczas każdej jazdy (z załadunkiem, czy bez), samochód ciężarowy narażony jest na bardzo duży nacisk. W tym celu podczas wyboru opon szczególną uwagę należy poświęcić na parametr maksymalnego dopuszczalnego obciążenia, który określany jest jako indeks nośności. Opony, które wybierane są dla samochodów ciężarowych, muszą wykazywać indeks na poziomie co najmniej 500 kg.
Kolejnym ważnym aspektem podczas wyboru opon jest oznaczenie wzmocnienia boków opony, które oznaczane jest literą C. Wzmocnione boki są niezbędne, by samochód ciężarowy mógł przewozić różnego rodzaju ładunki.
Budowa opon do samochodów ciężarowych
W przypadku wyboru właściwych opon do samochodów ciężarowych, zdecydowanie warto zwrócić szczególną uwagę na ich budowę, która powinna być radialna. Co więcej, jest to także standard w przypadku opon dla samochodów osobowych. Co to oznacza w praktyce? Że osnowa w oponie ułożona jest promieniście. Cechą charakterystyczną tego typu opon jest fakt, że są najbardziej zaawansowane technologicznie. Dodatkowo ich zastosowanie to mniejsze opory toczenia, jak również o wiele większa stabilność podczas jazdy na zakrętach. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość opon w dzisiejszych czasach jest radialna i bezdętkowa.
Skład opon
Wybierając opony dla samochodów ciężarowych, także i tych mniejszych, o masie całkowitej do 3,5-tony, nie można postawić na modele, które są powszechnie zakładane do SUV-ów. Dlaczego? Chodzi o skład opon do samochodów osobowych, terenowych, który różni się od opon do samochodów ciężarowych. Przede wszystkim chodzi o użytą do produkcji mieszankę gumy, której cechą charakterystyczną jest wyższa twardość. Dzięki takiemu rozwiązaniu, opony, które będą zamontowane w oponach ciężarowych, będą o wiele bardziej odporne na rozdarcia, czy innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Przyczepność
Kolejnym ważnym parametrem podczas wyboru opon jest ich przyczepność. Dzięki temu samochód ciężarowy poradzi sobie z jazdą w każdych warunkach atmosferycznych. Powszechnie spotykaną praktyką jest wybór opon wielosezonowych dla samochodów ciężarowych, przez co muszą one charakteryzować się najwyższą jakością wykonania.
Właściwe parametry techniczne
Opony do samochodów ciężarowych muszą zostać dobrane również pod względem parametrów technicznych. Warto więc pamiętać, że muszą one cechować się właściwym:
- rozmiarem,
- indeksem nośności,
- indeksem prędkości,
- dobraniem opon do danego typu pojazdu (40-tonowe zestawy, auta dystrybucyjne i budowlane).
Opony w samochodzie ciężarowym muszą zostać wymienione, gdy kiedy grubość ich bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm. To uregulowanie wynikające z obowiązujących przepisów prawa. Najczęściej wskazuje się, że opony powinny być wymieniane na nowe po około 5-6 latach użytkowania. Jest to jednak kwestia wysoce indywidualna, zależna od zużycia.