Activeserwis – Serwis opon

Strona główna » Opony » Opony dostawcze » Naprawa opon do aut dostawczych

Naprawa opon do aut dostawczych

Opony w samochodzie ciężarowym są szczególnie istotnym elementem pojazdu. Równolegle każdego dnia narażone są na wiele czynników, które mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Nie wszystkie uszkodzenia wywołują konieczność ich wymiany. Naprawa opon do aut dostawczych jest dość powszechną usługą, wartą rozważenia. Odpowiedni specjalista z bogatym doświadczeniem może zdziałać w tej materii cuda i jednocześnie pomóc Ci uniknąć dość sporego wydatku. 

Kiedy naprawa opon do aut dostawczych jest możliwa?

Zanim wulkanizator przystąpi do naprawy opony, przeprowadza wstępną ocenę stanu opony. Wówczas szuka ewentualnych uszkodzeń lub wad, które już odgórnie dyskwalifikują możliwość naprawy. Przede wszystkim określa, czy nie doszło nieodwracalnych zmian w konstrukcji opony wynikającej z użytkowania ze zbyt niskim ciśnieniem. Świadczą o tym zazwyczaj guzy występujące na bocznej ścianie lub trzaski osnowy występujące w trakcie pompowania kół. Dalsze pompowanie może doprowadzić do wybuchu i być realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia osób znajdujących się w okolicy. 

Naprawę opon poprzedza sprawdzenie występowania rozwarstwień, deformacji, pęknięć zmęczeniowych. Jednocześnie kontrolowana jest rzetelność wcześniej przeprowadzonych napraw. 

Do dalszej naprawy nie kwalifikują się opony, które mają:

  • uwidocznioną lub zdeformowaną drutówkę, 
  • odklejony bieżnik, 
  • rozwarstwienie warstw, 
  • uszkodzenie na skutek działania substancji żrących lub węglowodorów, 
  • uszkodzenie spowodowane poprzez niedopompowanie, 
  • uszkodzenie przekraczające określoną granicę tolerancji. 

Naprawa opon aut dostawczych – na czym polega?

Naprawa opon aut dostawczych to ogół działań umożliwiających usunięcie uszkodzonych elementów konstrukcji wraz z przywróceniem szczelności. Specjalista przeprowadza zabiegi, które wzmacniają wcześniej osłabione miejsce. Kluczowe jest uszczelnienie kanału, do czego wykorzystywane są np. kołki, ale również uszczelnienie wewnętrzne, co pozwala na wzmocnienie ogumienia. W praktyce odbywa się to na dwa sposoby:

  • uszczelniające (na zimno),
  • wzmacniające (na gorąco). 

Naprawa opon na zimno

Naprawa na zimno dedykowana jest dla uszkodzeń spowodowanych przez ostro zakończone przedmioty, np. gwoździe. W trakcie dochodzi do obrobienia przebicia za pomocą specjalnego frezu, aby usunąć zniszczone druty, a następnie do skalibrowania otworu pod kołek. Później specjalista szlifuje wnętrze opony i smaruje je płynem wulkanizacyjnym. Po wyschnięciu płynu następuje instalacja kołka. Ta metoda przeprowadzana jest w strefie szczytu opony. 

Naprawa opon na gorąco

Metoda stosowana w przypadku uszkodzeń czoła i barku opony. Sprawdza się w przypadku przebić ściany bocznej. Rozpoczynana jest od usunięcia gumy, co pozwala na dotarcie do uszkodzonej konstrukcji. W następnej kolejności wykorzystywane są specjalne kamienie i szlifierki, aby wyciąć uszkodzone linki i druty. Specjalista przeprowadza szorstkowanie gumy i smaruje uszkodzenie gorącym klejem, aby później wypełnić ubytek surową gumą. Proces kończony jest poprzez wulkanizację opony w prasie wulkanizacyjnej. Po ostygnięciu należy umieścić wkład naprawczy. Zanim można użytkować oponę należy odczekać od 2 do 24 godzin. 

Dlaczego naprawa opon do aut dostawczych jest korzystna?

Odpowiednio przeprowadzona naprawa, zgodnie ze sztuką, pozwala uzyskać wytrzymałość ogumienia jak sprzed uszkodzenia. Taka opona może być zamontowana na każdej osi. Koszt naprawy uzależniony jest od rodzaju uszkodzenia. Zazwyczaj oscyluje pomiędzy 50 a 300 zł, dlatego jest o wiele korzystniejszy niż zakup nowej opony. Regularne kontrolowanie stanu ogumienia pozwala na wychwycenie wczesnych uszkodzeń, które można z powodzeniem zreperować. Należy pamiętać, że ilość napraw nie może przekraczać 4. 

Zamów serwis mobilny

+48 725 535 535