Activeserwis – Serwis opon

Wyważanie kół – po co się wykonuje?

Spis treści

W kontekście szeroko pojętego transportu oraz logistyki wyważanie kół jest ważnym elementem w przypadku pojazdów ciężarowych oraz specjalnych. Żywotność opon, komfort jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo zależy od właściwego wyważenia opon.

Wyważanie kół to gwarancja bezpiecznej i komfortowej jazdy

Nieprawidłowo wyważone opony prowadzą do nadmiernego ich zużycia, a w dalszej konsekwencji do uszkodzenia takich elementów jak łożyska, czy też zawieszenia. Równomierne rozłożenie masy koła i opony wokół osi obrotu, zabezpiecza pojazd przed zbytnią eksploatacją i wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Niewyważone koła generują dodatkowe koszty

Bezpieczeństwo

Koło, które nie jest wyważone, może prowadzić do wibracji, które nie są kontrolowane i wpływają na prowadzenie pojazdu, przede wszystkim w przypadku jazdy z większym impetem. W przypadku ciężarowych pojazdów jest to wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ duży samochód o wysokim środku ciężkości musi być ustabilizowany na drodze. Wibracje utrudniają także utrzymanie prostego kierunku, co jest konieczne, tym bardziej w warunkach drogowych, które mogą się nagle zmienić.

Komfort jazdy

Kierowcy pojazdów ciężarowych oraz specjalnych zmagają się z wymagającymi i długimi trasami. Niewyważone koła powodować mogą dyskomfort dla kierowcy w postaci przenoszenia drgania na kierownicę oraz kabinę. W momencie prawidłowo wyważonych kół jazda jest płynna i stabilna.

Poprawiona trwałość opon

Nierównomierne zużycie opon prędko doprowadzi do konieczności ich wcześniejszej wymiany. W przypadku pojazdów gabarytowych opony to znaczny koszt operacyjny, dlatego też ekonomicznym rozwiązaniem będzie regularne wyważenie kół.

Wyważone opony = zredukowane zużycie pozostałych komponentów

Niewłaściwie wyważone koła doprowadzą w niedalekiej przyszłości do szybszego zużycia zawieszenia, łożysk wraz z pozostałymi elementami układu jezdnego. Pojazd ciężarowy wraz z wyważonymi kołami jest zabezpieczony przed znacznymi obciążeniami dynamicznymi, co przekłada się na redukcję kosztów konserwacji i napraw.

Jak wykonuje się wyważanie kół?

Wspomniany proces dzieli się na kilka etapów. W pierwszej kolejności koła są zdejmowane z pojazdu i umieszczane na maszynie do wyważania. Urządzenie to obraca koło, a następnie wykrywa nierówności masy. Następnie technik dodaje nieduże ciężarki wyważające, który służą do zniwelowania nierówności. Cały proces jest powtarzany, aż do momentu osiągnięcia równowagi.

Na ten moment w warsztatach wykonywane jest wyważanie dynamiczne i statyczne. Pierwszy rodzaj skupia się na sile poziomej oraz pionowej, które działają na koło pojazdu podczas jazdy, co zwiększa precyzję w jego prowadzeniu. W przypadku wyważenia statycznego masa całego koła jest równoważona w jednej płaszczyźnie, eliminując tym samym pionowe wibracje.

Korzyści wynikające z wyważania kół pojazdów ciężarowych oraz specjalnych

Kierowcy pojazdów ciężarowych zmagają się na trasach z wieloma trudnymi zakrętami, co wymaga od nich precyzyjnych manewrów na drodze. Wyważone koła pomagają utrzymać pojazd na właściwym torze, zwłaszcza w trakcie przewożenia ciężkich gabarytów. Natomiast właściciele firm transportowych, którzy podchodzą do swojej działalności w sposób ekonomiczny, wiedzą, że odpowiednio wyważone koła zredukują koszty napraw ich pojazdów i zapewnią dłuższą eksploatację ich floty pojazdów.

Finalnie najważniejszym jest komfort i bezpieczeństwo jazdy dla kierowcy, gdyż jest on kluczowym elementem całego transportu. Wcześniej wspomniane drgania pojazdu, zostaną zlikwidowane w momencie wyważenia kół, co sprawi, że jazda stanie się dla pracownika mniej uciążliwa.

Widoczne znaki oraz intensywność wyważania kół

Wskazane jest, aby przeprowadzić proces wyważania kół co 10 000- 15 000 km lub przy każdej wymianie opon. W przypadku pojazdów specjalnych, w tym ciężarowych częste kontrole są wręcz niezbędne. Drgania kierownicy, nierównomierne zużycie opon, a przede wszystkim problemy w utrzymaniu toru jazdy to sygnały, że należy przeprowadzić diagnostykę kół. W przeciwnym wypadku kierowca jest narażony na wypadek, wynikający z utraty kontroli nad kierowanym pojazdem, a firma transportowa może ponieść koszty w wyniku utraconego lub zniszczonego towaru.

Wyważanie kół to proces, który skutecznie przyczynia się do wydłużenia żywotności pojazdów, redukuje koszty operacyjne oraz zapewnia bezpieczeństwo jazdy. Beneficjentami wspomnianej diagnostyki kół stają się jednocześnie właściciele firm oraz kierowcy pojazdów, którym zapewnia się w ten sposób odpowiednie warunki pracy.

Zamów serwis mobilny

+48 725 535 535